Łatwy zwrot towaru
Pogromcy Enigmy to nasza kolejna poszetkowa nowość.
Jest to projekt (podobnie jak Dywizjon 303, czy Bitwa pod Sommosierrą) w którym chcemy poruszyć zapomnianą tematykę, wymagającej w naszej opinii większej atencji. Oprócz uświadomienia Polaków, chcieliśmy również pokazać naszym zagranicznym fanom (a jest ich coraz więcej, z czego się niezmiernie cieszymy) wyjątkową i często trudną historię naszego kraju. Niestety w przypadku łamania kodu Enigmy, są to często fakty nieznane oraz nieodkryte.
Dodatkowo, przy okazji ukazania tej poszetki chcemy wesprzeć szczytną inicjatywę jaką jest Gra Miejska "Łamacze Szyfrów". Każda zakupiona „Enigma: to wsparcie dla rzeczonej gry, która na skalę krajową i międzynarodową upowszechnia tą wyjątkową historię.
Projekt wykonał, londyński artystka JonnyLeigh Art.
-------
Enigma – od greckiego słowa oznaczającego zagadkę, tajemnicę – tak niemiecki inżynier Arthur Scherbius nazwał skonstruowaną przez siebie elektromechaniczną maszynę szyfrującą, którą od roku 1918 produkował w założonej wraz z Richardem Ritterem wytwórni Scherbius & Ritter.
Wykorzystywana początkowo do celów komercyjnych, z czasem została wprowadzona do użytku w armiach kilku krajów. Pierwsza wojna światowa dowiodła, że tradycyjne, ręczne metody szyfrowania stały się niepraktyczne. W przeciwieństwie do popełniającego błędy człowieka maszyna gwarantowała szybkość, bezbłędność i bezpieczeństwo procesu szyfrowania depesz. Generująca niewyobrażalną liczbę kombinacji maszyna Scherbiusa przewyższała wszystko, z czym do tej pory zetknęli się kryptolodzy.
W styczniu 1929 r. na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, który mieścił się w byłym zamku cesarza Niemiec, zorganizowano kurs kryptologii dla najzdolniejszych studentów. Wybór padł na Poznań, bo tutaj niemal każdy dorosły biegle mówił po niemiecku. Zajęcia odbywały się w tajemnicy w poznańskiej Cytadeli. Z ponad 20 żaków wyłoniono trójkę najbardziej obiecujących: urodzonego w Bydgoszczy Mariana Rejewskiego, poznaniaka Henryka Zygalskiego oraz pochodzącego z Kresów Jerzego Różyckiego. W końcu 1930 r. utworzyli oni ambitny, zgrany zespół pracujący dla Biura Szyfrów Wojska Polskiego.
Kolejne lata pracy Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego zaowocowały budową wiernej kopii Enigmy i urządzeń przyspieszających dekryptaż. Jednocześnie regularnie łamali niemieckie depesze. Wrzesień 1939 wymusił emigrację polskich kryptologów do Francji, gdzie kontynuowali swą pracę.