Jesień / Zima

Bawełniany garnitur
Powoli już pora na wyjęcie z naszych szaf ubrań przejściowych - tak, to już ten czas, a.k.a. ulubiona pora roku miłośników wielu warstw... i bawełnianych garniturów.

Niedoceniona - szara marynarka
I znów Mateusz przelewa swoje osobiste wywody na papier, można powiedzieć - ale jest ku temu powód. Jak inaczej opowiedzieć w ciekawy sposób historię czegoś, co samo w sobie nie budzi zbyt wielu emocji?

Piżama - wygodniej się nie da
Pomysł noszenia klasycznej piżamy, czyli koszuli z otwartym kołnierzem i spodni z tego samego materiału, uznawany jest za starodawny i dość ekstrawagancki. Wielka to szkoda - bo jest to ubiór zdecydowanie bardziej stylowy a wcale nieustępujący komfortem użytkowania innym zamiennikom piżamy.

Rzut okiem - lookbook jesień 2022
“Rzut okiem”, czyli w sumie komentarz - postarałem się dla Was wybrać to, co moim zdaniem najlepsze w jesiennym lookbooku Poszetki. W sam raz na (jeszcze) całkiem pogodny listopad!

Miękki jak… camel
Czyli wielbłąd - a nawet, skoro mówimy o tkaninie, to nie wielbłąd, tylko wielbłądzia wełna. Choć właściwie to nie wełna, tylko włosie… dobra, już dobra.

Wieczorową porą
Co jeśli chcemy bądź musimy, wstąpić na poziom wyżej i zaopatrzyć się w odpowiedni komplet stroju wieczorowego? Tu już zaczynają się małe schody, ale też rodzi się przygoda!

“J” jak jesień i “J” jak jungle jacket!
Osoby interesujące się męską modą z pewnością mają świadomość tego, jak wiele elementów codziennej garderoby wielu mężczyzn ma swój wojskowy rodowód. Trencz, t-shirt, kolor khaki, kurtki polowe, bomberki i wiele innych elementów przywędrowało “do cywila” z wojska. Dlaczego? Powodów ich początkowej popularności jest kilka...

Beret – niepozorny manifest
W historii mody i stylu wiele elementów ubioru doczekało się mniej lub bardziej rozpowszechnionych stereotypów i skojarzeń rzutujących na postrzeganie danego ubrania – żaden z nich jednak nie może poszczycić się taką ich ilością, jak pewne niepozorne nakrycie głowy – mianowicie beret.

Bonżurki — po domu i nie tylko

Prawdopodobnie najlepszy krawat w naszej historii
Choć niewielu z nas lubi sezon chłodny ze względu na wszechobecną szarugę i ponurą aurę, pamiętajmy, że to właśnie w naszej mocy jest wniesienie tych ciekawych i kolorowych kleksów w życie codzienne. Więc dlaczego nie w formie krawatu?

Wszystko co musisz wiedzieć o krawatach klubowych
W potocznej mowie zwykle nazywa się je krawatami pasiastymi bądź po prostu krawatami w pasy, a czasami zapożyczeniem „regimentale”. Są projektowane i szyte w tysiącach wariacji kolorystycznych i materiałowych, najczęściej już bez nawiązań do ich historycznych naleciałości. Na co dzień szalenie uniwersalne, choć wbrew pozorom wcale nie są stosowne na każdą okazję...

Garnitur postpandemiczny
Mam wrażenie - zapewne słuszne - że większość artykułów na temat mody męskiej, na jakie się natykam, w jakiś sposób porusza temat “końca garnituru”, “śmierci dress code’u” oraz innych, makabrycznie brzmiących (w kontekście klasycznej męskiej elegancji) wydarzeń. Sporo w tym racji, ale… nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!

Lookbook: Peaky Blinders feat. Poszetka

Granatowa dyplomatyka, czyli zwykły płaszcz - jak znalazł!
Tak, to ja w zeszłym roku napisałem “skończmy z prymatem jednorzędowych płaszczy!”. Nie, nie zmieniłem zdania. Wiem jednak, że wielu z Was też nie, ba, doskonale to rozumiem! Tym bardziej uważam, że warto dla odmiany pokazać drugą stronę medalu i napisać kilka słów o płaszczach jednorzędowych, a konkretnie jednym z nich - prostej dyplomatce.

Power suit przed Wall Street
Są takie rozwiązania stylistyczne, które w wyjątkowy sposób oddziałują na naszą wyobraźnię. Czy tego chcemy czy nie, mózg od razu podrzuca nam gotowe konteksty, kadry z filmów, skojarzenia. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wydaje mi się, że wśród garniturów, szczególne miejsce w naszych umysłach ma i będzie miał tzw. power suit.

Granatowy blezer, a może marynarka klubowa?
Ach te granatowe marynarki, temat-rzeka, tyle już o nich napisano… I słusznie. Choć sam do niedawna byłem nieco obrażony na ten element garderoby (okej, “zdystansowany”), zacząłem na nowo go poznawać, doceniać, dostrzegać zalety i uniwersalność. Ba, przekonuję się nawet do eksperymentów z formami, co do których wcześniej byłem sceptyczny - i odkrywam, że wciąż zostało wiele do wyjaśnienia i przekazania. Jest o czym pisać!

Lookbook jesień/zima 21/22
Jesienno-zimowy lookbook, czyli wpis, którego nie mogło zabraknąć na naszym blogu. W tym roku postanowiliśmy połączyć koncepcję klasycznego lookbooka pokazującego ubrania w szerszym kontekście z formą, na którą zdecydowaliśmy się ostatnio, przedstawiającą zdjęcia studyjne, które mają na celu jak najbardziej “realne” pokazanie ubrania. Mamy nadzieję, że takie niecodzienne połączenie przypadnie Wam do gustu.

Grubość ma znaczenie: OCBD
Byłem absolutnie pewien, że poruszałem już podobny, koszulowo-oxfordowy temat na łamach Everyday Classic, a jednak! Nie pozostaje mi nic innego jak nadrobić te zaległości, więc zapraszam i ostrzegam - będzie długo.

Czy kurtka lotnicza to bomberka?
Są ubrania, które zawsze kojarzą się ze swoimi militarnymi korzeniami jednoznacznie - np. oliwkowozielona kurtka (nawet, jeśli jej krój nie pokrywa się w 100% z żadnym pierwowzorem). Są jednak takie, które nie przywołują takich skojarzeń prawie nigdy - nawet jeśli są estetycznie tak blisko oryginału, że byłoby to więcej niż uzasadnione.

Lata 70., czyli Urban Jacket po raz drugi
Potraktujcie to jako suplement do poprzedniego artykułu o Urban Jacket - nie zaleca się czytać osobno!

Urban Jacket
Czy to kurtka? Czy to marynarka? Nie, to Urban Jacket! Zapraszamy na opowieść o najbardziej niezwykłym elemencie garderoby z ostatniej kolekcji Poszetki.
- 1
- 2