Łatwy zwrot towaru
Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Urodził się w roku 1879 w niewielkim miasteczku niedaleko Berna w Szwajcarii. Tuż po maturze wyjechał do Monachium, gdzie podjął studia malarskie. Uznał jednak, że nie są dla niego zbyt rozwijające i w towarzystwie jednego z przyjaciół postanowił rozpocząć kształcenie na własną rękę, głównie poprzez zbieranie doświadczenia uczestnicząc w licznych podróżach. W pierwszym okresie twórczości, czyli w latach 1901-02 stworzył cykl rycin satyrycznych, które jednak nie znalazły większego uznania. Można powiedzieć, że przepustką do kariery dla Klee była jego indywidualna wystawa, która odbyła się w roku 1910 w berneńskim Kunstmusem.
Rok później, dzięki nawiązaniu znajomości z Alfredem Kubinem, Augustem Macke, Wassilem Kandinskim, udało mu się pokazać swoje grafiki na drugiej wystawie grupy Der Blaue Reiter. W kontekście twórczości Klee niezwykle ważne znaczenie miała jego podróż do Tunezji, która odbyła się w 1914 roku. Niezwykły, nieznany do tej pory świat form znacząco zmienił sposób postrzegania i podejścia do malarstwa – zafascynowany niezwykłym światłem zaczął malować akwarele o łagodnych przejściach tonalnych i barwnych. W 1922 w monachijskiej galerii Hansa Goltza zorganizowana została monograficzna wystawa artysty, na której zgromadzono 360 prac. W listopadzie tego samego roku dostał propozycję objęcia katedry malarstwa w Bauhausie.
W 1926 roku Klee uczestniczył w pierwszej wystawie surrealistycznej. Niestety, w roku 1933 kiedy Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec, Paul Klee został pozbawiony prawa do nauczania w Niemczech, wobec czego zmuszony był wrócić do rodzinnego Brna. Od 1936 roku artysta zaczął chorować na sklerodermię – chorobę, która stopniowo ogranicza zdolność do pracy – co w bezpośredni sposób przyczyniło się do jego śmierci. Umiera 29 czerwca 1940 roku.
Paul Klee był niezwykle płodnym artystą i pozostawił po sobie ogromną spuściznę zawierającą blisko kilka tysięcy prac. W obrazach tych zauważyć można pewną określoną, charakterystyczną tylko dla niego ikonografię, w której widoczne są wpływy muzyki, echa teatru marionetek czy bliżej niesprecyzowanych światów podwodnych. Można odnaleźć tu także przetworzony na syntetyczny i graficzny język wypowiedzi wypływ wielkich kultur: muzułmańskiej, egipskiej, sztuki Islamu czy mozaik bizantyńskich, a także sztuki wczesnochrześcijańskiej.
------
Tkanina pochodzi z Macclesfield. Poszetka o rozmiarze niepozwalającym na zsuwanie w kieszonce oraz zachęcające płeć piękną do użycia jako gawroszki.