Łatwy zwrot towaru
Piet Mondrian to jeden z najważniejszych malarzy. Jego dzieła wywarły olbrzymi wpływ na dzisiejszy świat sztuki i designu. Dziś nazywany jest twórcą neoplastycyzmu. Jego abstrakcyjne kompozycje są jednymi z najczęściej rozpoznawalnych i powielanych w licznych kopiach. Są także inspiracją w świecie mebli, dodatków czy mody. Poznaj bliżej życie i twórczość Pieta Mondriana.
Dziś obrazy Pieta Mondriana możemy oglądać w Gemeenstemuseum w Hadze, Kroller-Muller Museum w Otterlo, Stedelijk Museum w Amsterdamie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Dla świata współczesnej sztuki jego kompozycje odegrały niezwykle ważną rolę i do dziś są inspiracją dla świata sztuki i designu.

„Kompozycja w czerwieni, żółci i błękicie” to jedna z najpopularniejszych abstrakcyjnych kompozycji Mondriana. Połączenie trzech barw podstawowych w postaci kwadratów i prostokątów, oddzielonych od siebie mocno czarnymi liniami tworzy spójny obraz. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość koloru. Kompozycja składa się z dużych prostokątów, a to wszystko w pomalowanym na czarno konturze tworzy niezapomniany efekt.
„Broadway Boogie Woogie” to dzieło sztuki pochodzące z nowojorskiego okresu w życiu artysty. Widać tutaj elementy ważne dla istoty malarstwa neoplastycznego. Kolorowa kompozycja z czerwonym, żółtym i niebieskim zastąpiła czarne linie, tworząc bardziej żywy efekt, przy jednoczesnym zachowaniu powściągliwości kolorystycznej.

„Czerwone drzewo” to znany obraz wywodzący się z okresu holenderskiego, kiedy Mondrian dopiero zaczynał eksperymenty ze światłem, formą i kolorem. Mocny kontrast czerwonego obiektu w centrum obrazu z otaczającym je niebieskim kolorem tworzy nierealny, mocny efekt. Jest to obraz nijako korespondujący z serią obrazów, w których Mondrian przedstawił szare drzewo.
Wpływ Mondriana na architekturę i wzornictwo
Prace, których autorem jest Piet Mondrian, nie pozostały bez wpływu na świat architektury. Do twórczości holenderskiego malarza nawiązuje między innymi Gerrit Rietveld. Jego słynny dom Schroedera w Utrechcie jest przełożeniem założeń neoplastycyzmu do świata architektury. To geometryczna, rozczłonkowana i pozbawiona ozdób bryła z wyraźnymi podziałami w pionie i poziomie. Całość efektu podkreślają mocne, kolorowe akcenty.
Ten sam projektant w 1917 stworzył słynne czerwono-niebieskie krzesło, które dziś uznawane jest za jedno z najważniejszych dzieł neoplastycyzmu. Pierwsza wersja produktu była w naturalnym kolorze drewna dębowego. Dopiero później, pod wpływem twórczości Mondriana dodano kolorowe akcenty – intensywną czerwień i ciemny niebieski.

Holenderskim malarzem inspirowali się również tacy architekci jak Jacobus Johannes, Pieter Cud czy małżeństwo Eamsów, przy projektowaniu domu w Kalifornii w 1949. Budynek oparty był o prostą bryłę, z wyraźnym podziałem pion – poziom, ogromnymi przeszkleniami i czystymi, podstawowymi kolorami.
Neoplastycyzm i Mondrian wywołał ogromne poruszenie także w świecie malarstwa, inspirując takich twórców jak Friedrich Vordemberge-Gildewart czy Cesar Domena. Także Bauhaus chętnie korzystał z dokonań holenderskiego malarza. Odcisnął również swoje piętno w świecie mody – tacy projektanci jak Anne Klein, Sally Victor czy Yves Saint Laurent w swoich pracach inspirowali się Mondrianem.
Wnętrza inspirowane sztuką Pieta Mondriana
Obrazy Pieta Mondriana mogą być także inspiracją przy wykończeniu wnętrz. Projektanci chętnie inspirują się neoplastycznymi kompozycjami przy tworzeniu aranżacji w nowoczesnym stylu. Przy wnętrzach w stylu minimalistycznym świetnie sprawdzą się mocne żółte, czerwone lub niebieskie akcenty – na przykład w formie eleganckich foteli.
Sam plakat z kompozycją Mondriana świetnie będzie się prezentował na białej ścianie, w otoczeniu prostych, designerskich mebli. Kompozycję neoplastyczną możemy wprowadzić także na płaszczyznę mebla – drzwiczki komody czy szafek kuchennych. Taki akcent nada naszemu wnętrzu wyjątkowego stylowego i nowoczesnego charakteru.

Możemy także postawić na zaaranżowanie mebli w stylu neoplastycznym. Ażurowe regały czy meblościanki z kolorowymi frontami mogą z powodzeniem naśladować kompozycje Mondriana. Poprzez odpowiednie ułożenie kwadratowych i prostokątnych szuflad, drzwiczek i półek, możemy ułożyć je według pionowych i poziomych linii na neoplastycznych obrazach. Przy odpowiednim zastosowaniu kolorów podstawowych, efekt będzie powalający.
Neoplastyczne kompozycje możemy zastosować także w wielu innych elementach – akcesoriach kuchennych, dywanach, fototapecie, dekoracyjnych poduszkach, czy tarczach zegara. Piet Mondrian do dziś pozostaje inspiracją dla wzornictwa i designu.
Najmodniejsze dodatki i akcesoria ze wzorami Mondriana
Nowoczesna komoda naśladująca kompozycję neoplastyczną to może być strzał w dziesiątkę w wielu nowoczesnych wnętrzach. Mebel sam w sobie może pełnić dekoracyjną funkcję, którego niezwykła kolorystyka może urozmaicić wnętrze w stylu minimalistycznym. Funkcję linii poziomych pełnią półki na książki czy domowe dekoracje, które urozmaicą wystrój wnętrza użytkownika.
Kolekcja Mondrian Yves Saint Laurenta, którą zaprojektował w 1965, była swoistym hołdem dla holenderskiego malarza modernistycznego. Projektant stworzył w tej kolekcji sześć sukienek koktajlowych, które przez inspiracje neoplastycznymi kompozycjami cechowała prostota dekoracji. Nie brakowało im jednak przy tym szyku i elegancji – kolor czerwony, żółty czy niebieski na białym tle daje niezwykły efekt.

Ceramika z wykończeniami inspirowanymi kompozycjami Mondriana? Na rynku znaleźć możemy wiele filiżanek, kubków czy talerzy z charakterystycznymi elementami w stylu neoplastycznym. Takie dodatki świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, wprowadzą do nich stylowego, ale i żywego charakteru.
-----
-----