Poszetka Worldwide
Hey there! We noticed that you want to access the Polish version of our store. Note that worldwide shipping is unavailable on the Polish version of the website. For purchases from abroad, you can only do it through the English website, which offers the following benefits.
- Free shippingacross the EU for orders over 80€, and to the UK, Switzerland, and Norway for orders over 120€.
- 30 days to return the productwithout providing a reason.
- Worldwide delivery.
Obrazy mistrzów "Dama z gronostajem" Leonardo da Vinci
Kim jest przedstawiona dama?
Cecylia Gallerani była kochanką księcia Ludovica Sforzy zwanego il Moro, i znaczącą postacią na dworze Sforzów. Była kobietą bardzo dobrze wykształconą, obracała się wśród elity intelektualnej Mediolanu, prowadziła dysputy filozoficzne, biegle władała łaciną i starożytną greką, tworzyła poezję i uważana była za jedną z najwybitniejszych włoskich poetek tego okresu.
Dama z łasiczką czy może raczej dama z gronostajem?
Obraz przez długi czas znany był pod tytułem Dama z łasiczką, jednak finalnie przyjęto inną wersję. W szacie letniej gronostaj ma czekoladowo-brązowy wierzch ciała, łatwo go wtedy pomylić z łasicą, jednak jesienią zmienia ubarwienie na białe.
W gruncie rzeczy trudno jednoznacznie zidentyfikować zwierzątko przedstawione na obrazie. Przyglądając się Leonardowskim szkicom łapy psa i niedźwiedzia, można zauważyć, że zwierzątko trzymane przez Gallerani ewoluowało właśnie z tych szkiców.
Portret powstał w czasie, gdy Ludovico był już zaręczony z Beatrice d’Este. Malarz nie mógł wprost ukazać tajemnego związku Sforzy i Gallerani, ukrył więc relację w symbolach. Gronostaj (gr. galé)1, symbol czystości, nawiązuje zarówno do nazwiska Gallerani, jak i do godła Ludovica Sforzy, kawalera Orderu Gronostaja2. Ponadto gronostaj został ujęty przez artystę tak, by zakrywał brzemienność Gallerani, która nosiła wówczas w łonie syna Ludovica – Cesare’a. Identyfikacja trzymanego przez Cecylię zwierzątka jest nadal kwestią sporną, tak czy inaczej chodzi tu o emblemat, a nie o zoologiczną dokładność. Miękko skręcone ciało gronostaja i obrót torsu kobiety były absolutną nowością w sposobie portretowania, która nadawała kompozycji rytmu i sugerowała ruch sylwetki kobiecej, obracającej się w przestrzeni po spirali odwrotnej w stosunku do układu ciała zwierzęcia. Ruchliwa kompozycja portretu przywodzi na myśl barokową figurę serpentinatę (z wł. serpentine figure – układ postaci charakteryzujący się silnym, czasami wręcz nienaturalnym skręceniem ciała, mającym na celu nadanie jej lekkości i dynamiki, układ popularny w manieryzmie)3.
Plecione motywy zdobiące suknię Damy uważane są za swego rodzaju sygnaturę Leonarda. Nazwisko Vinci pochodzi od vinchi – trzcin plecionych na toskańskich wsiach. Leonardo często umieszczał sploty vinchi w swoich kodeksach i obrazach4. Portret Cecylii Gallerani powstał w okresie, kiedy artysta prowadził badania i eksperymenty optyczne. Światło w obrazie podobne jest do oświetlenia w studiu fotograficznym. Skupione, pada na modelkę z prawej strony, uplastyczniając tym samym postać jej i zwierzątka. Obszerne studia poświęcono także analizie stroju Damy, wskazując, że modelka strojem i fryzurą reprezentuje modę hiszpańską na dworze mediolańskim5.
Więcej: link
-----------
Poszetka jest częścią naszej kolekcji „Arcydzieła Mistrzów”, którą realizujemy ze zbiorów Muzeum Narodowym w Krakowie. Powstała w limitowanej ilości 100 sztuk. wykonana z najwyższej klasy angielskiego jedwabiu z rejonu Macclesfield, w wielkości oddającej detale dzieła (40 x 40 cm). Ręcznie obszyta w Polsce metodą „royal”.
- SKŁAD: 100% jedwab z Macclesfield
- WYMIARY: 40,5 x 40,5 cm
- WYKOŃCZENIE: ręczne - rulonik
- Możliwość dodania haftu: Nie
- Obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie