Poszetka Worldwide
Hey there! We noticed that you want to access the Polish version of our store. For purchases from abroad, you can only do it through the English website, which offers the following benefits
- Free shippingacross the EU for orders over 80€, and to the UK, Switzerland, and Norway for orders over 120€.
- 30 days to return the productwithout providing a reason.
- Worldwide delivery.
Apaszka jedwabna 100 cm "Portret żony" Józef Mehoffer
Tkanina: delikatny jedwab naturalny z włoskiego Como.
- obraz na apaszce pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie
- tytuł: taniec "Porter żony"
- twórca: Józef Mehoffer
- miejsce powstania Polska
- data powstania 1904
Obraz "Na letnim mieszkaniu" powstał w 1904 roku w Zakopanem. Jest to portret żony malarza na tle wnętrza drewnianego góralskiego domu wynajętego na długie letnie wakacje i odpowiednio na ten czas zaaranżowanego. Jadwiga Mehofferowa, młoda, zgrabna pani, przedstawiona jest centralnie na planie głównym w całej postaci, w ujęciu profilowym z prawej. Jej spacerowy ubiór złożony z białej kloszowej spódnicy, podkreślającej jej smukłą talię, dołem zaś mocno sfałdowanej, oraz ozdobnej pomarańczowej bluzki z mieniącego się jedwabiu, "zwieńczony" białym kapeluszem ze strusim piórem nadaje jej sylwetce linię charakterystyczną dla mody kobiecej przełomu wieków XIX i XX. W ręce trzyma ona gałązkę kosówki. Pozuje z niejakim dostojeństwem, wzrok kierując gdzieś poza kadr obrazu. Widoczny we fragmencie zielonkawo-błękitny w kwiatowy deseń dywan pod jej stopami wypełnia dolną część obrazu i zarazem wyodrębnia jej postać w przestrzeni wnętrza, którego dalszy plan odgrywa rolę jej pięknego i pełnego znaczeń tła. Oto jak - według relacji Jadwigi Mehofferowej - owo wnętrze scharakteryzował William Ritter, który obraz ten oglądał na wystawie "Sztuki" w Monachium w roku 1905: Artysta wypełnił portret tłem, w którym widać otwarte drzwi do sąsiedniego pokoju, w głębi siedzi przy stole chłopiec z łyżką w ręku, jego mały synek. Wszystko tam zdaje się pachnieć żywicą, ściany i sprzęty jodłowe pod jasnym werniksem. Tuż przed panią stoi mahoniowe harmonium, pedały wyścielone zielonym filcem, a na wierzchu jako kolorowy odpowiednik ciągnie oczy pęk gencjan i jarzębiny (...). Każdy szczegół wykonany z taką pieczołowitością, że nasuwa się mimo woli myśl, jak przykro będzie artyście opuścić to miłe mu miejsce wypoczynku. Przede wszystkim jednak jest to świat jego żony. Niemal każdy z elementów tego wnętrza mówi coś na temat jej osobowości i absorbujących ją zajęć. I tak, o jej artystycznych talentach i upodobaniach świadczy specjalnie z Krakowa na okres lata sprowadzona fisharmonia oraz oparty o nią niewielki obraz, nasuwający myśl o malarskich zajęciach nie tylko Józefa Mehoffera, ale i również pani domu. Wiadomo bowiem, że Jadwiga odebrała wykształcenie nie tylko malarskie, lecz również muzyczne, a muzyka na co dzień wypełniała jej dom. czy też malownicze akcenty w postaci niekonwencjonalnych bukietów z górskich roślin ustawionych w ludowych dzbankach, a nawet fantazyjny zielony abażur nad stołem, zapewne ad hoc zainstalowany. Nie mniej oczywiste jest odniesienie do jej macierzyństwa w przedstawieniu w głębi pomieszczenia jej trzyletniego wówczas synka, którego zabawki widoczne są po lewej, nieopodal leżaka.
Ogólny koloryt obrazu jest ciepły, począwszy od mocnego akcentu pomarańczowej bluzki modelki w obrębie pierwszego planu, poprzez barwę ciemnego mahoniu instrumentu, po zróżnicowane odcienie jasnego drewna ścian, drzwi i mebli w dalszej partii. Wszystkie te barwy są stonowane i wzajemnie zharmonizowane i zdają się współtworzyć uczuciowy ton kompozycji. Z portretu żony (...) zrobił Mehoffer symfonię zakochania, w której śpiewają wszystkie tony drzewa jasnego w wytwornym letnim cottage'u - skomentował tę kwestię wspomniany już tutaj, zaprzyjaźniony z malarzem szwajcarski krytyk William Ritter.
- SKŁAD: 100% jedwab z włoskiego Como
- WYMIARY: 100x100 cm
- WYKOŃCZENIE: ręczne
- Obraz pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie